pátek 27. září 2013

Jeden názor

Čím méně času bude zbývat do samotné volby, tím více bude pozornost upřena (pochopitelně vedle jednotlivých kandidátů) na volitele, tedy 15 členů Akademického senátu. Budou to totiž právě oni, kdo budou mít ve volbě poslední slovo a jejich názor je tedy klíčový. Dříve, než se zde objeví anketa, ve které jsem všem senátorům položil dvě otázky související s volbou, přináším text, který mi nezávisle na tom zaslala místopředsedkyně AS za studentskou část Zdeňka Havlová. Stejně jako článek Adama Gebriana jej níže přináším v kompletním znění. 

__


Před třemi lety jsem byla zvolena do Akademického senátu FA ČVUT a pravděpodobně nejdůležitějším bodem mého funkčního období bude volba děkana, která se uskuteční přesně za měsíc. Rozhodla jsem se sepsat své postoje a názory ohledně této volby a osobnosti děkana na FA ČVUT. Považuji to za mou povinnost, protože vystupuji jako zástupce studentů. Doufám v komentáře a kritiku…

Pro strukturu použiji mj. kritéria z článku v Architektovi 5/2006:

Čas
Myslím si, že funkce děkana není slučitelná s aktivním působením v architektonické praxi. Kandidát, který v současnosti vede architektonickou kancelář, musí být připraven na to se jí vzdát a 100% svého času věnovat roli děkana. Českých kanceláří, které by toto rozhodnutí své vedoucí postavy přečkaly, je v ČR velmi málo, myslím, že méně než 5.

Tým
Jedním z klíčových kritérií v rozhodování, koho budu volit, je jeho přístup k týmu, který si na škole vytvoří. S jistotou mohu říct, že nezvednu ruku pro toho kandidáta, u kterého se dá předpokládat, že povede školu pouze podle svého a nebude ochotný poslouchat názory jiných (ať má jakékoliv množství zkušeností nebo jakkoliv zvučné jméno). Chtěla bych takového děkana, který tým proděkanů nebude mít jako administrativní pracovníky, ale skupinu, která společně povede aktivně a kreativně školu.

Osobnosti
Nemyslím si, že osobnost děkana je tím jediným, co by lákalo kvalitní odborníky učit na FA. Spíše je to atmosféra na škole, její celkový obraz, které ale děkan musí samozřejmě pevně držet v rukou. Je pro mne důležité, aby byl děkan schopný respektovat všechny rozličné osobnosti, které na FA učí, protože velká diverzita je jednou z našich významných kvalit, zejména co se týče ateliérů.

Děkan superstar x úředník
Mít za děkana mezinárodně uznávaného architekta je samozřejmě velmi lákavé a zdá se jednoznačnou volbou. Může se ale stát, že to skončí pouze u jména a reprezentace. Pozici děkana vnímám spíše jako pozici managera, který ale musí výborně rozumět profesi architekta a architektuře samotné. Dokážu si představit děkana ne-architekta, který vnese na FA potřebný nadhled a přesah, a zároveň si vytvoří tým velmi kvalitních proděkanů - architektů.

Respekt
Aby fungovala škola, musí děkana respektovat její pedagogové i studenti. Neméně důležité je ale i to, že děkan musí dobře hájit zájmy FA v rámci ČVUT, kde nejsme v ideální pozici (jedna z nejmenších fakult, máme první budovu postavenou na ČVUT za posledních 30 let, Fakulta stavební se rozhodla investovat do nejednoznačného mezioboru mezi architekturou a stavebním inženýrstvím atd.). Na rektorát musí přijít osobnost, která bude pevně stát za tím, že architekti mají své místo na půdě ČVUT.

Insider x outsider
Za dobu mého studia se škola extrémně změnila. Z pronajatých prostor a nevyhovujících poslucháren nad supermarketem jsme se přesunuli do budovy, kterou sami spravujeme. Podobné se pomalu ale jistě děje většině předmětů a témat. Na škole učí množství osobností, konají se přednášky, soutěže atd. Prof. Zavřel přišel zvenčí a školu nastartoval k velkému posunu. Myslím si, že příští děkan musí v tomto posunu nahoru pokračovat a ještě jej zlepšit. Obávám se, že pokud by přišel člověk, který tady nikdy neučil, bude mu trvat příliš dlouho, než se zorientuje, a tuto možnost může propásnout. Osoba aktivně se podílející na dění ve škole na druhou stranu může mít zase nevýhodu chybějícího odstupu. Jako ideální se mi jeví někdo vně každodenního života FA, který ji ale zná, např. učí 1-2 předměty víceméně externě nebo se často účastní obhajob prací.

Věk děkana
V ČR věk často souvisí s respektem, proto se asi dá očekávat příklon k starším osobnostem. Na věku nezáleží, i když si myslím, že by děkan za své funkční období neměl přesáhnout 70 let věku. Jednoduše proto, že tato pozice vyžaduje velké množství energie a vitality. To, že jsou u nás na pozicích děkanů škol architektury lidé starší, vidím jako důsledek toho, že pokud je v ČR někdo v našem oboru úspěšný, je to až po 40. roce. Na vrcholu kariéry asi málokdo bude chtít přestat a na maximálně 8 let se zabývat vedením školy.

Přesah
Děkan FA musí myslet i na věci více či méně přesahující ven, ať už je to směrem k ČKA, na veřejnost, či do zahraničí. Hostující vedoucí ateliéru ze zahraničí by měl být jedním z cílů stejně jako kvalitní předměty nabízené v cizích jazycích.
V souvislosti se situací v praxi a se zvětšujícím se počtem absolventů bakalářského studia, kteří nepokračují do navazujícího magisterského, by se měl děkan soustředit na definování profilu absolventa FA ČVUT a nabídnout mu škálu možného uplatnění (a návazně upravit učební plán).
Ráda bych, aby si budoucí děkan uvědomoval nutnost propagace a PR školy. Současnou absenci dne otevřených dveří pro zájemce o studium považuji za nepřijatelnou stejně jako to, že škola aktivně neláká dobré budoucí studenty. Kvalitní grafická identita (FA ČVUT prakticky nemá logo), průvodce pro prváky, prezentace úspěchů studentů, absolventů a kantorů a smysluplný nezávislý fakultní časopis se mohou zdá marginálními, ale do celku patří.

Vztah ke studentům
Budu hlasovat pro příštího děkana, kterého zajímají studenti, a považuje je za kolegy. Akademická půda je o učení, ne o poučování. Student není položkou v rozpočtu školy (i když je tak nastaven systém českého financování vysokých škol), ale symbiotickou součástí.
Ráda bych mohla hlasovat pro kandidáta, který nebude po studentech chtít pronájem, když se ve škole bude konat Olověný Dušan a pro toho, kterého můj nástupce ve vedení studentské komory AS FA nebude muset každý semestr přesvědčovat o smysluplnosti otevření školy na 24 hodin denně před odevzdáním ateliérových prací.
Budoucího děkana musí zajímat názor studentů – účast FA v anketě ČVUT nemůže dál být dobrovolnou činností nás studentů, kdy suplujeme školu a nabízíme jí názor, na který se neptá. Tak, jak je to již dlouho uvedeno ve statutu FA, musí být zpětná vazba samozřejmou součástí každého semestru.

A co kandidáti?
Vítek se zabýval v jeho blogu několika jmény, které oslovil s otázkami. Společně se studentskými i zaměstnaneckými senátory a dalšími, kteří se zajímají o dění na škole, o příštím děkanovi diskutujeme od jara tohoto roku. Některá jména padají často i v našich diskuzích a myslím si, že dle výše napsaného je jasné, kteří z nich by mohli či nemohli získat můj hlas.
Je také jasné, že většina kandidátů nechá rozhodnutí na poslední chvíli, popř. bude „mlžit“, aby si nechala manévrovací prostor. To je, myslím, očekávatelné.

Na závěr
Moc ráda bych byla oslovila kandidáta, kterého mi navrhne větší skupina studentů FA, ale ti se jaksi nevyjadřují, i když kanálů mají spoustu. Mlčí z očekávání nebo z indiference? Obrátili jsme se na ty kandidáty, kteří jsou podle našeho vědomí a svědomí těmi správnými.
Ale ještě není úplně pozdě – křičte, navrhujte, diskutujte, reagujte! Budeme architekti – definicí naší profese je přece i to, že nám není naše prostředí lhostejné.

Zdeňka Havlová,

místopředsedkyně AS FA ČVUT za studentskou část, v posledním ročníku navazujícího magisterského studia

2 komentáře:

  1. Dobry den, ahoj, dlouho je oslovovan prof.Labus. Jak dlouho je oslovovan tak odmita. Presto je sedou eminenci skoly FA CVUT - sestavuje a urcuje studijni plany drzi jeji arch. formalni smer. Je zakem Sramkove, jejiz formalni arch. a duchovni smer, skola pres urcite osobnosti pomerne silne drzi. Doktorandy prof. Labuse z poslednich let napr. J.Pleskot, D.Vavra a R.Loukotkova(archip) atd.
    Nyni by mel dle meho nazoru vystoupit ze stinu, i kdyz mu to osobne asi nebude vyhovovat, protoze jiz drive sam odmitnul.
    Pana Plose bych tam videl nerad. Ma zcela jednoduse nedostatecnou kvalifikaci.
    Dale je mozne spekulovat o emigrantech z CSSR na univerzitach v Nemecku. Myslim, ze tam dve tri jmena jsou. To byl take prinos.
    I sam Labus se podle mne v techto koncinach Nemecka a Svycarska hodne v zivote sam inspiroval. I kdyz v soucasnem pojeti architektury a jeji filozofie tomu jiz trochu chybi vize a stava se necim zastaralym, ale presto dobrym a timpadem i castecne nadcasovym.
    Najde nekdo jmena mladsi a zde na blogu nezminena? A Vitkovi diky za dobrou medialni praci PR pro FA CVUT a volby dekana!
    S pozdravem,
    Zbynek Buchta
    Absolvent FA CVUT
    Externi pedagog na FA CVUT v letech 2008- 2011
    zbynek.buchta@ateliervltava.cz

    OdpovědětVymazat