pondělí 16. září 2013

Čistě hypoteticky...

Dosavadní vývoj volby, kdy ani pouhých 16 (!) dní před uzávěrkou kandidátek volební komise dle svého vyjádření stále neeviduje žádného kandidáta (začíná tedy být jasné, že ty se objeví až úplně těsně před uzavřením kandidátek 2. října, patrně přímo v tento den) mne přivedl na zřejmě nepravděpodobnou, leč čistě teoreticky možnou variantu: Co by se stalo, pokud by nekandidoval nikdo?

A protože si myslím, že je vhodné ji pro úplnost také zmínit, přestože ji nepovažuji za reálnou a mám za to, že prozatímní absence kandidátů je opravdu jen prozatímní a lze ji vysvětlit spíše jen jako tradiční jev otálení a "strategického vyčkávání" provázející občas podobné akty, diskutoval jsem o tom se senátory ze studentské komory.

Vězte, že i taková situace má případně své řešení, resp. postup. Vlastně je docela podobný tomu ve "velké politice". Akorát se v tomto případě ke slovu nedostává prezident, ale rektor, který nejmenuje úřednickou vládu, ale pověří vedením školy někoho z fakulty. Přestože předvídat rozhodnutí rektora je čirou a zajisté troufalou spekulací, lze předpokládat, že by takto pověřen byl pravděpodobně stávající děkan prof. Zdeněk Zavřel. Vlastně by se tak tedy jednalo jen o prodloužení jeho mandátu, a to do doby, kdy by v nově vyhlášených volbách už byl zvolen nový děkan. Ve výsledku by však problém existoval dál, jen by se jeho řešení posunulo o několik týdnů, resp. měsíců dál.

Nicméně - jak jsem uvedl o pár řádků výše, nevěřím tomu, že situace zajde do tohoto bodu. Myslím, že všichni, kterých se to týká a kteří budou ve volbě děkana hrát nějakou roli, si jsou vědomi toho, že by to byl pravděpodobně ten nejnešťastnější signál, který by škola mohla navenek, resp. např. vůči ČVUT vyslat a že tento příspěvek zde opravdu pouze doplňuje výčet možností a zůstane jen a jen v rovině naivní úvahy...

1 komentář:

  1. Tak jak to tu čtu tak je vlastně docela zajímavé, že velká spousta lidí měla jasného favorita a to Jana Jehlíka. Přiznám se, že to bylo i jedno z prvních jmen které napadlo mě. On však dle svého vyjádření nekandiduje a žádného člověka s tak viditelnou podporou nevidím, tak jsem docela zvědavý kdo se objeví...

    OdpovědětVymazat